Wierzba wypuści nawet z patyka odrośli.

Wierzba wyrośnie nawet z patyczka gałęzi.

Mając na uwadze taką okoliczność, powinniśmy dzięki niej skonstruować unikatowe modele żywopłotu. Z tego powodu nasze ogrodzenie uzyska niespotykany charakter i będzie się rekomendować spośród płotów w okolicy.

Wzrastające na polach oraz podmokłych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zagościły w krajowych parkach. Upodobaliśmy je poprzez urodę i spectficzne kiciusie. Nie są kłopotliwe, pragną wyłącznie niemało nawodnienia oraz trochę światła. Nasycą się poniekąd dowolną ziemią.


Niewiele krzewów sprosta też równie błyskawicznie pobudzać stracone odnogi i odrośle. Wierzby niezwykle swobodnie rekonstruują także swój system korzeniowy. Wystarczy, że ścięty lub nawet złapany pęd zagłębiony w zwilgotniałej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie oraz da zaczątek nowemu drzewu. Pewna osoba wpadła na myśl, iżby z wierzb tworzyć zaplątane przęsła w płocie bądź parkany zatopione liśćmi. Na pewno należałoby posiadać tak innowacyjne płot. Najakuratniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe gatunki wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, oraz jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszystkie te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają nieco łącznych własności:

dostarczają proste, długie oraz niezwykle gibkie pędy – na skutek tego można bez trudności nadawać formę ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po ścięciu- w krótkim czasie możemy wypleść kompletne przęsło na ogrodzenie;
niebywale łatwo się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej informacji do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Gdy posiadamy już projekt na formę płotu, musimy dostać stosowne wierzbowe odnogi na ogrodzenie. Niestety, przyuważenie ich w wymogach oczywistych jest problematyczne, jako że dziko narastające krzewy nieczęsto wypuszczają niezmiernie długie a zarazem prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało zaczekać kilka latek.

W celu domniemania plantacji wierzby na płot wybierzmy najprzód położenie w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane oraz najmniej dostrzegalne.Wiosną, w marcu lub w kwietniu, posadźmy tam rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie gałązki długości 25-30 cm, które zdołamy pozyskać spośród dziko narastających roślin. Nim zasadzimy należy je namoczyć na 24 h w głębi, tak aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak żeby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny błyskawicznie się grubieją, z tej przyczyny powinny rosnąć w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok bądź dwa zezwalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą silne, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku możemy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy rzadko przewyższają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu pędów, jakie wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s